‘We zijn partners en hebben elkaar nodig om betaalbaar te kunnen blijven wonen’, zei Arnold Pureveen, CFO Woonzorg Nederland, tijdens de corporatiemiddag van BNG Bank. De middag vond plaats op donderdag 8 februari in Het Oude Magazijn in Amersfoort.
.png)
Het programma richtte zich op de grote opgave waar corporaties voor staan: nieuwbouw van woningen, verduurzaming, maar ook de sociale opgaven en leefbaarheid. Peter Boelhouwer, hoogleraar Housing Systems aan de TU Delft, liet in zijn presentatie zien hoe de vraag naar woningen blijft stijgen door een positief migratiesaldo, terwijl de bouw van woningen sterk achterblijft bij wat er in de Nationale Prestatie Afspraken is afgesproken. Daarbij spelen stijgende bouwkosten, samenwerking met gemeenten en aanvullende eisen ten aanzien van de bouwkwaliteit een grote rol. Naast nieuwbouw zijn de stijgende woonlasten voor de doelgroep, de verduurzaming van het bestaande bezit, toenemende segregatie en toenemende funderingsproblemen grote opgaven waar de sector mee te maken krijgt. Zijn advies is om vooral de samenwerking met stakeholders te blijven opzoeken en de onderlinge problemen open te bespreken.
‘Gas geven is belangrijk, maar de sector moet voorzichtig zijn met huurmatiging omdat dit de toekomstige investeringscapaciteit hard raakt.'René GoordenSector lead wonen bij de BNG Bank
Politicoloog en bestuurskundige Tim ’S Jongers hield vervolgens de zaal een spiegel voor met zijn betoog over de ‘hooplozen en hoopvollen’. Tussen beide groepen is het in een stad vaak maar 7 minuten fietsen, maar toch zijn het twee totaal van elkaar gescheiden werelden. Daarnaast bepalen de ‘hoopvollen’ het beleid voor de ‘hooplozen’ vanuit hun eigen perceptie hoe problemen moeten worden aangepakt. Volgens ’S Jongers is het goed dat te beseffen en moeite te doen om je in te leven in het leven van de ‘hooplozen’.
.png)